EFT nedir?

“Energy flowing techniques” şeklinde açılımı olan EFT enerji boşaltım/akış teknikleri dediğimiz kabullenme üzerine kurulan, hem düşünce hem de duygu sistemini kullanan bir çalışmadır.

Neden EFT?

İyi hissetmek en doğal hakkımız olduğu gibi kendimize karşı en temel sorumluluğumuzdur. Çünkü kendisini gerçekten iyi hisseden insanın hem kendisine hem de başkasına katkısı büyüktür.

Birikmiş duygular algı ve anlayışı çarpıtan bozuk bir enerjidir ve olumsuz duyguları boşalttıkça bilinç düzeyi yükselir. Bilinçli verdiğimizi zannettiğimiz kararların çoğu bu birikmiş duyguların güdümünde olur. Geçmiş deneyimlerimizden gelen sınırlayıcı inançlar gücünü birikmiş duygulardan alır. Potansiyelimizi fark etmemizin ve kullanmamızın önündeki engeller de sadece bu birikmiş duygulardır.

İyi hissetmek ancak birikmiş duyguları boşaltmakla kendiliğinden gelen İÇSEL bir enerji değişimidir. Bu hal kendi doğamıza , doğallığımıza ve saflığımıza dönüştür.

Nasıl çalışır?

Bilinçli akıl ile çözemediğimiz her sorunun arkasında güçlü bir İNANÇ ve bunun arkasında da enerji bedenimizde boşalmamış, sıkışmış DUYGULAR vardır. EFT ”SIKIŞMIŞ DUYGULARI” 3 konu ile çalışarak çözer;

  1. İNANÇ – Gücü ve yaptırımı olan
  2. DUYGU – Bedensel enerji
  3. HİS – Bedenin herhangi bir yerinde yaşanan fiziksel deneyim.

His’in 3 özelliği vardır;

  1. Yeri
  2. Vasfı
  3. Şiddeti

Hisler ikiye ayrılır;

  1. Somut olaylara bağlı hisler – Fiziksel ve olay var.
  2. Sanal hisler – Duygusaldır ve herhangi bir olaya dayanmaz. His olayın kendisi değil, beyinsel algıdır.

EFT burada devreye girer ve sıkışmış duyguyu enerji bedeninden akıtır.

Sıkışmış duygu ne demek?

His beyinsel algı ve algı da bilinçaltı sistemidir. Beyin tehlike algıladığında enerji yaratır. Kişi yaratılan enerjiyi kullanırsa ‘’emniyet ve güvendeyim, denge durumuna geldim” der ve duygusal döngü tamamlanır. Kullanmaz ise duygusal döngü tamamlanmadığı için sıkışmış duygu olarak enerji akışını bozar.